Postarejme se o nohy našich dětí!

18.03.2024

 Postarejme se o nohy našich dětí!

Nepodceňujte výhodu vyzkoušení si botiček v obchodech. Máte možnost vyzkoušet více typů a vybrat pro své dítě obuv, která mu nejlépe "padne" a bude pro něj nejvhodnější. Když botka dětem dobře sedí na noze,  noha je ve správném postavení  - a to je důležité pro jejich správný růst, vývoj páteře a celého pohybového aparátu. Když se dětem  dobře v botkách chodí, jsou tak navíc i v psychické pohodě ...a co víc si přát?!! :-)

(S výběrem botiček vám - budete-li o to stát - rádi pomůžeme! :-)

Vybrat správný střih boty je vážně velmi důležité .... (a pozor! každý výrobce vyrábí několik střihů...a pozor na "osvědčené rady-fámy" tipu: "Superfitky jsou úzké" :-( ... takhle to nefunguje! - každá nožka má jiný tvar a navíc se u dětí, jak rostou, mění .... je potřeba zkoušet a vybírat! Denně se o tom při obouvání dětí přesvědčujeme!!!

Občas si někde přečtete, že nejlepší by bylo, abychom chodili bosí ... zpátky k hliněným podlahám se ale asi už nevrátíme!? :-) Bosí choďme (a to platí u nás i u dětí!) v létě v přírodě - v (čisté!)trávě a písku ..., doma si s dětmi hrajme a cvičme na masážních podložkách! Jinak potřebujeme boty jako ochranu před zimou a vnějšími vlivy (tvrdé chodníky a podlahy, ostrý povrch, v přírodě nerovnosti, mokro .... atd. - to je všem jasné :-), pro správné rovné postavení nohou a tím i následně správné držení celého těla, případně pro korekci některých ortopedických vad.....!!  A když boty, tak dobré, dobře padnoucí, příjemné, kvalitní, ty správné pro konkrétní věk, účel a potřebu ... (rádi to s vámi probereme a botičku pomůžeme vybrat !).

Když je noha obutá, neznamená to, že v botě nepracuje a ochabuje!! Důležitý je pohyb! - určitě choďte s dětmi na vycházky, do přírody, ať běhají venku a doma, ve školkách a tělocvičnách alespoň občas cvičí!!

 My v praxi vidíme, že se stav nožiček dětí opravdu horší ... odborně to popisují lékaři:

VĚNUJTE CHVILKU NÁZORU ODBORNÍKA:

....."Musíme věnovat pozornost správné hygieně, stříhání nehtů, zatěžování i cvičení končetin a správnému obouvání. Jde o výběr obuvi co do materiálu ( pevnost, ohebnost, prodyšnost ) a tvaru obuvi. Zásadně – zvláště zpočátku – zajišťujeme nohy správně tvarovanou obuví nad kotníky. !!!!! Situace je dnes o to horší, že značná část naší populace má tzv. syndrom chabosti tkání vzniklých ze středního zárodečného listu ( laxitas mesenchymi ) s volnějšími vazy, čímž je u nás deformování zvláště chodidel vzhledem k uvolnění všech kloubů častější a časnější. !!!!! Teprve po rozvoji svalstva, kdy se dítě správně vyvíjí, je možno přejít na polobotky nebo nízké sandály....." ......

.... celý článek ... Autor Doc.MUDr Václav Smetana, emeriní přednosta ortopedické kliniky dětí a dospělých 2.LF UK v Praze-Motole: ...

http://www.detskaobuv.cz/o-detske-obuvi/rady-lekaru-a-odborniku/od-nohy-k-obuvi/

...................................

Cit.: "Proč vyšetřovat děti v předškolním a školním věku?

V POSLEDNÍCH 10 LETECH pozorujeme výraznější změny u naší dětské populace ve smyslu hyperlaxicity a hypermobility kloubů. Tyto změny vedou ke zvýraznění statických vad ( i obezita, která je celosvětovým problémem, může přispívat k projevům mechanického přetížení kloubů a svalstva) a tím zhoršení některých ortopedickýchvad.

Nadměrné zatížení přispívá ke vzniku pedes plani (plochonoží někdy s valgozitou pat, u 20% dětí běžné populace je patrné zkrácení Achillovy šlachy), k poruchám os dolních končetin ve smyslu genua valga, event. vara, přetížení kyčelních kloubů vede v dospělosti k dřívějšímu vzniku artrózy.

Vadné držení těla vzniká ochablostí postulárních svalů. Děti se snaží vyrovnat rovnováhu výrazně zvýšenou bederní lordózou. U předškolních a školních dětí v ortopedické ambulanci diagnostikujeme vadné držení prakticky ve 100%. Při přetrvávání příčin, nesprávnem léčebném režimu může dojít k vadám páteře v rovině frontální či sagitální (skoliózy, kyfózy)."

.....................................

Pozn.:  Co je kloubní hypermobilita? Obecná definice je, že je to stav, kdy jsou klouby enormně uvolněné. S tím také souvisí pojem hyperlaxicita, neboli zvýšená volnost vaziva, které je tak méně odolné.

.....................................

Našli jsme další zajímavý článek, týkající se dětských nohou:

Ploché nohy u dítěte mohou ovlivnit postavení celého těla.

 http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/ploche-nohy-u-deti-mohou-ovlivnit-postaveni-celeho-tela

 

Z naší nabídky

Zasílání novinek

Chcete zasílat novinky? Vyplňte níže Váš email.

Přihlášením souhlasíte ze zásadami ochrany osobních údajů

Aktuality

JARNÍ ZBOŽÍ i LETNÍ ZBOŽÍ

02.04.2024 - Přezouvání dětí do JARNÍCH bot je v plném proudu, urychlili jsme přípravu LETNÍHO zboží :-) ......

JAK RYCHLE ROSTOU DĚTEM NOHY?

29.03.2024 - - velmi častá otázka maminek! Noha dítěte roste velmi rychle a mění se v délce, šířce i ... více ...

Kožené kotníčkové sandálky: vel. 18 - 37

28.03.2024 - Sandálky a sandály s pevnou patou - kotníčkové sandálky ...!

O nás | Kontakt | Jak vybírat dětskou obuv | Katalog | Dětská obuv | Ochrana osobních údajů | Reklamační řád
Všeobecné obchodní podmínky | Značení | Doporučení, údržba obuvi, pokyny a informace k reklamaci Nastavení cookies

© 2024 TORI, s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Web vytvořil hudym.com