Ploché nohy u dětí.

13.04.2023

Jednou z velice častých ortopedických vad u dětí je plochonoží. Se sklonem k ploché noze se děti mohou narodit, často se však jedná o získanou vadu. Pro správné fungování nohy mají přitom rozhodující význam právě správně vytvořené nožní klenby. Jakým způsobem se plochonoží léčí a co je v léčbě nejdůležitější, se dozvíte z našeho rozhovoru s ortopedem doc. MUDr. Rastislavem Hromádkou, Ph.D.

Jak se na problém plochonoží u dítěte přijde?

Většinou jsou děti odesílány k vyšetření nohou pro plochonoží do ortopedické ambulance pediatrem. Dítě může mít vadu už od narození, ale je třeba zdůraznit, že děti do druhého třetího roku věku mají na plosce nohy speciální tukový polštářek, proto se noha může jevit jako plochá. Někteří rodiče přicházejí do ordinace ortopeda už s takto malým dítětem a žádají vložky do bot. To je předčasné a my se je snažíme uklidnit, že je to normální, přirozený vývoj.

Jakým způsobem se plochonoží řeší?

Pokud dítě má nějakou vrozenou vadu, je třeba řešit ji od narození. Projeví-li se deformita nohy později, až dítě začne chodit, lze ho vyšetřit a zvolit vhodný typ léčby. Plochonoží se v podstatě řeší pomocí vložek do bot a cvičením.

Na ortopedické vložky do bot jsou ovšem různé názory – někteří odborníci je doporučují, jiní ne…

Ano, názory jsou různé. Spíše než správné vložky je každopádně pro léčbu zásadní na prvním místě cvičení, které je nejdůležitější ve věku zhruba od pátého do desátého roku. Co se týče vložek do bot, u dětí se musí měnit v podstatě každého půl roku, protože dítě roste a deformita se vyvíjí. Rodiče by tedy měli s dětmi pravidelně cvičit speciální cviky nebo je vést ke sportu. Podstatné je i to, že pro vývoj nohy nejsou důležité pouze svaly a vazy, které se na noze, tedy v plosce nohy nebo přednoží, nacházejí, ale i svaly lýtka, které jsou neméně důležité. Takže víceméně všechny cviky, které by dítě mělo provádět, slouží k posílení svalů lýtka a svalů nohy.

Jistě je třeba dbát také na správné obutí u dětí…

Ano, odmalička by se měla volit obuv s měkkou podrážkou (pozn. - tzn. pružnou v ohybu), aby dětské nohy dostávaly z podkladu, po kterém chodí, co nejvíce impulzů. Pokud je noha obuta v tvrdé botě (nepružné), impulzů je méně a noha se hůře vyvíjí. Důležité je zpevněný opatek (pozn.: pro tzv. "ukotvení patičky" - aby botička pomohla nenásilně, ale přesně přidržet nožku ve správném rovném postavení - patičku a kotníček).

Co je cílem léčby?

Pro nás je nejdůležitější dosáhnout na konci vývoje pevné, nebolestivé nohy, i když s menší deformitou, než ideálního tvaru, kdy noha není schopna plné zátěže. Není dobré nohu donutit, aby při ukončení růstu měla správný tvar – na konci vývoje je sice noha měkká, ale ačkoli má dobrý tvar, tak v zátěži bolí.

Na co může mít plochonoží vliv, co se týče těla jako celku?

Dá se říct, že plochonoží má vliv na celý pohybový aparát, záleží však vždy na typu deformity. Bavíme se o běžně se vyskytujících deformitách, tedy o dětech s mírně sníženou klenbou nožní. Pokud je diagnostikována výraznější deformita, pak by se měla léčit i operačně, a to v období od osmého do jedenáctého věku života dítěte. Jsou také vrozené vady nohy, které je třeba řešit od narození, ale v těchto případech nejde o klasické plochonoží, s kterým se setkáváme v ambulanci.

Existují teorie, které říkají, že plochonoží má vliv na postavení lidského těla v prostoru a způsob pohybu lidského těla, zejména dolních končetin při zátěži. Lze tedy uvažovat, že plochonoží má vliv na pohyb kolenních a kyčelních kloubů, postavení pánve a potažmo i páteře. Proto je velice důležité, aby člověk, pokud má nějakou deformitu nohy, cvičil, případně nosil vložky do bot, aby deformita neovlivňovala celé tělo.

Jak se řeší plochonoží v dospělosti?

Spousta vad se vyvíjí i po ukončení růstu. Mohou vzniknout například vady typu vbočeného palce – objeví-li se už v pubertě, je třeba vadu sledovat, eventuálně ji operačně řešit. Tyto deformity jsou vázané na dispozice člověka, to znamená, že s těmi dispozicemi se člověk narodil a bohužel velice brzo došlo ke vzniku dané deformity. Pokud tam přetrvává tak dlouho, může se v období zhruba mezi dvacátým a třicátým rokem stát, že zátěžový kloub palce se zničí a záchovné operace kloubu pak už v podstatě nejsou možné. Ten člověk pak velmi brzo ve svém životě dospěje k artróze malého nosného kloubu, a to je škoda.

Jaká je prevence zdravých nohou u dětí?

Důležitá je dostatečná pohybová aktivita dítěte. Většinou doporučujeme chůzi bez bot na bezpečném podkladu, což je tráva, písek (i prostředí domova, pokud nejde o příliš tvrdé povrchy!). Jak již bylo řečeno, hlavně je důležité mít co nejvíce impulzů v podkladu při chůzi při zátěži. A podstatné je pěstovat v dětech lásku k pohybové aktivitě, tedy aby se děti bez výrazného dohlížení rodičů samy pohybovat chtěly.

O nás | Kontakt | Jak vybírat dětskou obuv | Katalog | Dětská obuv | Ochrana osobních údajů | Reklamační řád
Všeobecné obchodní podmínky | Značení | Doporučení, údržba obuvi, pokyny a informace k reklamaci Nastavení cookies

© 2023 TORI, s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Web vytvořil hudym.com