Bosé obouvání ano či ne?

20.04.2022

Často se nás ptáte na náš názor na "bosé obouvání", na "barefoot" boty ... z módy a nesprávného používání se klubou zdravotní problémy - my to už vidíme v praxi... a za vaše děti se přimlouváme - pokud už je musíte mít, dávejte je dětem na co nejkratší dobu, nezaměňujte je za boty a nepovažujte to za převratnou novinku v obouvání ... jsou to víc protiskluzové ponožky než boty! :-)
Z přemíry různých názorů a článků navíc dochází k záměně pojmů. Někdo ani neví, k čemu vlastně půvobní "barefoot" boty byly určeny a jak vypadaly. Přimlouváme se k tomu, co by se  snad mohlo dnes už nazvat např. jako "Barefoot-kompromis" (nebo tak nějak, aby to bylo široké veřejnosti srozumitelnější :-) ) - dobrá botička musí být měkká, pohodlná, lehká, vyrobená ze zdravotně nezávadných kvalitních příjemných materiálů, s pružnou podešví, se zpevněným opatkem a dostatečně širokou prostornou špičkou! Samozřejmě s individuálně odpovídajícími parametry pro každou konkrétní nožku! Důležitý je správně vybraný dobře padnoucí střih obuvi!!
Choďte bosí nebo "naboso" v (čisté!) trávě, v písku, po mechu, po neostrých kamínkách - to je velmi zdravé! Ale pro chůzi po tvrdých podlahách, po dlažbách, po asfaltu, po betonu - pro zdravý vývoj nohou a pohodlnou chůzi volte pohodlnou, zdravotně nezávadnou botu!
Pro zdravý vývoj potřebují děti dostatek pohybu! Potřebují běhat, cvičit, dostatečně se hýbat. Po přírodních površích, tam kde se to hodí a pokud je teplo - nechte je běhat bosky. Tam kde to nejde (ať už kvůli chladnu, špíně, nebezpečí nebo po tvrdých podkladech), volte pohodlnou pružnou botku, která dobře sedí na noze, v pohybu nevadí a zároveň přidrží nohu ve správném postavení. Když je noha v zapnuté nebo zašněrované botě, neznamená to, že při pohybu nepracuje!
Rádi to s vámi u nás probereme a s výběrem dobré boty pro vaše děti vám pomůžeme!
--------
... a tady jsou ještě shrnutá fakta a názory odborníků (ve svém článku shrnuje Česká obuvnická a kožedělná asociace):
---------

V poslední době mladé maminky velmi často diskutují o problematice tzv. „bosého obouvání“. Sílící trend velí sundat boty a chodit naboso, maximálně v ultratenkých botách. Taková chůze simuluje cvičení a měla by být jen krátkodobá. Prodejci barefoot obuvi (bosé obouvání) často účelově neuvádějí, že taková obuv je určena pouze pro krátkodobou chůzi. Taková obuv má primárně pouze ochrannou funkci při chůzi po nerovném povrchu a měla by být používána tam, kde dítě nemůže vyloženě chodit bosky např. kvůli zranění nohy.
Zdravá móda, nebo jen reklamní trik devastující nohy? Názory na bosé boty, tzv. barefooty, se liší. Jedni tvrdí, že tyto boty předcházejí úrazům spojeným s během, posilují svaly a podporují přirozený pohyb. Takto alespoň proklamují význam bosých bot jejich výrobci. Druzí s tím ale nesouhlasí, hlavně proto, že lidé neumějí techniku bosé chůze využívat a koledují si tím o zdravotní problémy.

Před rokem podalo mnoho zákazníků v Americe žalobu na jednu společnost, která tyto boty vyrábí, že reklama je lživá a že nikdy nebylo dokázáno, že by tyto boty měly skutečně zdravé účinky. Společnost soud prohrála a nespokojeným zákazníkům musela zaplatit. Barefooty určitě nejsou vhodné pro dlouhodobé chození ve městě po tvrdých rovných površích (beton, asfalt, dlažba apod.).
Bosé obutí bylo původně určeno především pro běh na přírodních měkkých površích s typicky oddělenými prsty. Nabídka se však dávno rozšířila a výrobci nabízejí tuto obuv pro běžné nošení, a to včetně obuvi dětské. A ačkoli jedny takové dětské (ne)boty vyjdou na tisícovku nebo taky skoro na dvě, není zase tak málo rodičů, kteří je kupují, i když jinak počítají skoro každou korunu. "Jsou přece zdravé a pro rozvoj dětské nohy tím pádem nejvhodnější".
Chodit bos je zdravé. Stimuluje to nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje krevní oběh a imunitní systém, doporučují fyzioterapeuti.
Jenže je tomu skutečně tak? Stačí, když se člověk začne probírat vyjádřeními odborníků a hlavně výsledky různých studií, které zkoumají dopad používání barefoot obuvi na stav nožní klenby, kloubů, vazů a svalů. A ty před nimi poslední dobou spíše varují. Zvláště pokud je člověk nepoužívá správně – vyžadují totiž jiný způsob pohybu, než na jaký jsme my i naše děti zvyklí z běžné obuvi.
Také ortopedi jsou opatrní. Tvrdí, že aby se nožní klenba dobře vyvíjela, potřebuje noha dobrou podporu a stélku, klidně i ortopedickou. Vývoj klenby přitom končí až kolem šesti sedmi let věku.
Například ortoped Jiří Jičínský horuje za boty. „Teď se staly módou boty s ultratenkou podrážkou, které by měly podporovat přirozený způsob chůze. Jenomže my diagnostikujeme ploché nohy u dětí už ve třech letech věku a v tu chvíli musí dítě začít nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníků, a to až do doby, než je ukončen vývoj nožní klenby. Jinak bude mít doživotní problémy,“ popisuje lékař.
Špatné zkušenosti s odborností prodejců tzv. barefoot obuvi má určitě mnohá maminka. Obuv často není prodávána v klasické prodejně s obuví, ale prodává se např. v obchodě s dárkovými předměty. Navíc doporučení prodavaček, aby maminky koupily obuv dítěti co největší, aby mu dlouho vydržela, jsou naprosto scestná. Tato obuv je také často doporučována jako obuv vycházková, ale i domácí, vlastně je prý vhodná ke „každému použití a účelu“ a dítě by ji mělo nosit co nejdéle.
Česká obuvnická a kožedělná asociace jeden podnět ze strany zklamané a rozhořčené spotřebitelky ohledně dětské barefoot obuvi, kdy jí byla opakovaně prodávajícím zamítnuta reklamace, že se dítěti v obuvi potí nožky, v loňském roce rovněž řešila. Tato barefoot obuv byla vyrobena v Koreji. Přestože hygienické atesty podle vyhlášky č. 84/2001 Sb. u předmětné obuvi byly v pořádku, nechali jsme si na tuto obuv zhotovit z hlediska její konstrukce odborné a soudně znalecké posudky od předních odborníků na ortopedii v České republice.
„Předmětnou obuv nelze hodnotit podle standardních kritérií zdravotně nezávadného obouvání pro dětskou obuv. Podle těchto kritérií ji lze doporučit jen na velmi krátkodobé nošení“, uvádí ve svém odborném posudku MUDr. Tomáš Janečka, primář ortopedického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Ještě striktnější je svém posouzení předmětné obuvi MUDr. Vladimír Holoubek, brněnský ortoped a podiatr, který zastupuje také názor České podiatrické společnosti. „Předložená dětská obuv má celoplastovou podešev, která se ohýbá ve středu podešve, ne v prstové části v ohybové rýze prstů nohy. Odvod vlhkosti v nášlapné ploše, dle výrobce, zajišťují perforované otvory 1 mm. U obuvi je evidentní nesouměr šířek podešve v části prstové a patní, prstová část je značně široká, opatek v patní části chybí, podešev není stabilní. Podešev v torzi je mírně deformovaná do vrtule. Svršek obuvi je textilní z úpletové textilie, svršek zakončen elastickým stahujícím okrajem s poměrně velkou kompresí, což by mohlo zhoršovat prokrvení nohy. Prodyšnost textilního materiálu nelze přesně určit. Tímto materiálem je vystlán i vnitřek podešve. Dle mého soudu obuv není určená pro celodenní nošení, naopak při celodenním nošení může dětskou nohu poškodit. Posunem nohy v podešvové části obuvi při odvalu nohy může dojít k poranění pokožky a případně i vývoji deformit“, uvádí ve svém posudku MUDr. Vladimír Holoubek.

Hodnocená barefoot obuv:

Pražský ortoped MUDr. Michal Matějíček, CSc., který dlouhodobě spolupracuje i s prof. MUDr. Pavlem Dunglem, DrSc., uvádí ve svém znaleckém posudku k předmětné dětské obuvi následující: „Ke klinickému hodnocení předložena velikostně dětská bota, spodek celoplastový, nártní partie je tvořena textilním nástavcem se ztuženým horním okrajem. Plastová část tvoří spodek boty s nízkou obsázkou, do které nasedá pevně, v. s. nalisováním za tepla, úpletový textilní svršek. Tento úplet vystýlá celý plastový objem. Spodní partie obuvi je perforována 25ti otvory o průměru cca 1 mm. Úpletový svršek je na svém horním vstupu zakončen elastickým tuhým okrajem. Aktuálně není možné zhodnotit, zda-li cirkulární tah nepřevyšuje žilní tlak dětské dolní končetiny v oblasti hlezna. Délka předložené obuvi činila 140 mm, šířka předonoží 73 mm, šířka patní partie činila na úrovni předpokládaného předního okraje patní kosti 53 mm. Celá obuv byla postavena do vrtule s oporou o podložku při vnitřním okraji patní kosti a pod hlavičkou oblasti hlavičky V. metatarsu. Úhel vnitřního okraje středního okraje proti středné ose činil 9 st.“ A jaký je závěr znaleckého posudku MUDr. Michala Matějíčka? „Z hlediska koncepce předložené obuvi se může jednat o obuv do vody. Vzhledem k materiálové komposici a stavbě předloženou obuv nepovažuji za vhodnou pro denní nošení“.
Domníváme se, že k tomuto závěru již není nutné cokoliv dodávat. Snad jen pouze to, že tato plastová „bosá obuv“ se prodává za ceny, které se blíží cenám klasické celokožené dětské zdravotně nezávadné obuvi.
Naše doporučení maminkám proto vychází ze získaných zkušeností i ze závěrů XIV. mezinárodního podiatrického sympozia v Brně. Všude tam, kde dítě může chodit bosky, tak je nechávejte chodit bosky – na případnou ochranu nohy stačí i jen pevnější protiskluzná ponožka či kožené capáčky-návleky. Vhodná je chůze na boso po trávě, mechu, písku, kamínkách... ALE... na městkou dlažbu, asfalt, beton a další rovné tvrdé povrchy však doporučujeme dětskou nohu obouvat do zdravotně nezávadné obuvi, která dětskou nohu nejen ochrání, ale podpoří ji také v jejich přirozených funkcích. A hlavně je důležité kontrolovat velikost dětské obuvi, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Jakmile je obuv dítěti krátká, je nutné zavčasu vždy koupit obuv novou, nejlépe ve specializované prodejně dětské obuvi.

Autor článku:
PhDr. Vlasta Mayerová
Tajemnice
Česká obuvnická a kožedělná asociace

 

Zdroj článku: http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/388-bose-obouvani-ano-ci-ne

Další články:

http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/372-bosa-chuze-nebo-beh-ve-specialnich-botach-zase-tak-zdrave-nejsou-ukazuji-studie-vice

http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/371-bose-boty-ve-meste-na-ne-zapomente-jinak-si-zadelate-na-problemy-vice

 

 

 

 

Z naší nabídky

Zasílání novinek

Chcete zasílat novinky? Vyplňte níže Váš email.

Přihlášením souhlasíte ze zásadami ochrany osobních údajů

Aktuality

JARNÍ ZBOŽÍ i LETNÍ ZBOŽÍ

02.04.2024 - Přezouvání dětí do JARNÍCH bot je v plném proudu, urychlili jsme přípravu LETNÍHO zboží :-) ......

JAK RYCHLE ROSTOU DĚTEM NOHY?

29.03.2024 - - velmi častá otázka maminek! Noha dítěte roste velmi rychle a mění se v délce, šířce i ... více ...

Kožené kotníčkové sandálky: vel. 18 - 37

28.03.2024 - Sandálky a sandály s pevnou patou - kotníčkové sandálky ...!

O nás | Kontakt | Jak vybírat dětskou obuv | Katalog | Dětská obuv | Ochrana osobních údajů | Reklamační řád
Všeobecné obchodní podmínky | Značení | Doporučení, údržba obuvi, pokyny a informace k reklamaci Nastavení cookies

© 2024 TORI, s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Web vytvořil hudym.com